Czech Defence Policy Assessment in 2017/2018

Abstract:

The research described in this paper was conducted in the framework of institutional research project Strategic Alternatives (STRATAL) within the Centre for Security and Military Strategic Studies of University of Defence, The Czech Republic. Article assesses the development of Czech Defence policy in 2017 and first half of 2018. Authors analyse key change drivers in external environment (security threats, EU strategic autonomy, transatlantic link). In second step authors evaluate measures taken in political, military, administrative, economical and societal domain in response to key change drivers and highlight related risks to effective defence policy formulation and implementation.   

2 comments

 • Comment Link Monday, 31 December 2018 15:55 posted by Karel Kozák (kozakk)

  Str. 3 Hodnocení obranné politiky České republiky v letech 2017/2018
  Lukáš Dyčka, Josef Procházka

  Obsáhlý článek v anglickém jazyce, přehledně upraven. Je napsán srozumitelně, může využít i uživatel s nižší znalostí angličtiny (osobní zkušenost). Jsou zde rozebrána bezpečnostní ohrožení, pozornost je věnována ohrožujícím faktorům vnějším i vnitřním. Obranná politika je charakterizována v 5 doménách. Krátce jsou uvedeny dokumenty NATO, EU, ČR týkající se bezpečnosti.
  Seriózně jsou hodnoceni prezident, předseda vlády a někteří ministři. Zařazeny jsou rovněž nedořešené problémy. Velmi dobrý je přehled o zahraničních misích s účastí českých vojáků.
  K Pravidlům českého pravopisu. Na str. 9, 15, 17 jsou procenta, nejsou přesná. Na str. 10 (7. řádek čárka). V běžném textu jsou Hospodářské noviny takto uváděny.

  Report
 • Comment Link Friday, 07 December 2018 09:24 posted by Miguel Vaz de Torres

  This series of articles is virtually the only available summary info about defense policy in CZE. Greetings and thanks from Portugal. Keep up the good work.

  Report

Leave a comment