European Union Monitoring Mission in Georgia (2008-2019): contribution to stability or part of a problem?

Abstract:

The EU Monitoring Mission (EUMM) is the only international monitoring presence operating in the region with the consent of the Russian Federation. However, almost 11 years in the area did not bring the desired result. The Russian Federation has strengthened its position in Abkhazia and South Ossetia with more than 20,000 troops on the ground, hardened the border and even prevented the schools from teaching children in Georgian. Following the assessment on the basis of three criteria (stabilization, normalization and confidence building), the EUMM attempts to increase the confidence building, to mediate among the actors in order to achieve a normal and a stable environment. But on the other hand, EUMM enables also the Russian federation to officialise its presence and its troops in the breakaway regions.

Tereza Smejkalová, PhD., born in 1979. She has studied at the Charles University, Institute of Political Science in Strasbourg, Queensland University in Australia and Diplomatic Academy in Vienna. She has worked as a diplomat in Vienna and Brussels, now she is a Chair of Political Science at Anglo-American University in Prague. She focuses on European affairs, in particular, security matters. She has published several articles in Czech and foreign periodicals.  

Country: Czech Republic

01/10/2019

2 comments

 • Comment Link Thursday, 16 April 2020 11:38 posted by Jaroslav PETR

  pro pani Terezu:
  Dobry den a mnoho zdravi proti Corona virusu.
  Prosim,
  nemohla by jste mne zaslat tuto analyzu o EUMM Gruzie v cestine?
  Dekuji.
  mobil 728884750
  Jaroslav.

  Report
 • Comment Link Thursday, 30 January 2020 13:42 posted by Karel Kozák

  Str. 3 Přispěla Monitorovací mise Evropské unie (2008-2019) ke stabilitě v regionu nebo se naopak stala součástí konfliktu“
  Tereza Smejkalová
  Článek v anglickém jazyce uvádí na 14 stránkách poznatky ze zasazení Monitorovací mise EU (MMEU). Cílem článku je, mimo jiné, ukázat zájem EU na vymezení poslání a úkolů Mise, na prevenci konfliktů, na stabilizaci situace v tomto regionu), být garantem důvěry mezi zúčastněnými stranami. v Gruzii.
  V logickém sledu je charakterizována Bezpečnostní a obranná politika, zavedení nového pojmu „borderizace“, angažovanost v zemích regionu, analýza a výsledky činnosti EUMM. Zvýrazněny jsou sporné problémy.
  Článek je vhodný pro pochopení celkové situace regionu.
  Při analýze poznatků z činnosti mise lze dojít k závěru, že vynaložené síly a prostředky se nevrátily v požadovaném rozsahu.
  Terminologie
  V názvu článku v českém překladu chybí slovo Gruzie. Není to velká chyba, jedná se o potřebu přesného, ale ne doslovného překladu.
  Klíčová slova: Překlep „společná!“).

  Report

Leave a comment