From Collective to Transactional Defense

Abstract:

This article aims to highlight the most important changes within the transatlantic defense relations. The central argument is that NATO is gaining a conditional nature, transforming collective defense into a form of transactional defense. The study utilizes Paul Kennedy’s notion of “imperial overstretch” to explain the strategic context of the transatlantic defense relations. After this, the analysis highlights how the transatlantic defense relations gained a transactional character that is resonating to this American “imperial overstretch”. The second part of the study focuses on the latest developments concerning the US military presence in Europe and highlights their transactional character, thus enabling the emergence of transactional defense within NATO.

Alex Etl, born in 1993. He is a PhD candidate at the National University of Public Service and holds a master’s degree from the Central European University. He also works as a research assistant at the Center for Strategic and Defense Studies. His main research interests include security studies, threat perceptions and transatlantic security relations.

Country: Hungary

29/11/18

2 comments

 • Comment Link Friday, 05 April 2019 09:34 posted by Redakce

  „Imperial overstrerch“ s překladem "přetíženost" se poprvé objevuje v knize Vzestup a pád velmocí od Paula Kennedyho.
  Obsahu pojmu "Transactional defense" autor vysvětluje:
  "While collective defense is an unconditional guarantee based on allied solidarity, transactional defense is different. It puts the emphasis on benefits/exchanges/deals. It is similar to a deal: “if you do this” than “I will do that”. If you take more responsibility than I will defend you. So it is like collective defense with conditions. It is not based on values but on the calculation of costs and benefits".
  Redakce

  Report
 • Comment Link Friday, 08 February 2019 20:07 posted by Karel Kozák

  4/2018

  Str. 36 Od kolektivní obrany ke kolektivní obraně s podmínkami
  A. Etl

  Kratší článek v anglickém jazyce, zpracován s logickou návazností. Zabývá se americkou zahraniční politikou s důrazem na asijsko-tichomořský region. Pozornost je věnována přítomnosti amerických vojsk v Evropě a vztahům s Aliancí.
  Obsahem je dále objasňování pojmů, které byly vytvořeny vzhledem k měnícím se podmínkám v ekonomice a politice., např. imperiální přetížení, císařský převis, imperiální nadměrná zátěž.
  Pro méně zdatné jedince, kteří mají zájem o teorii vojenského umění, by mohlo být vhodné v Abstraktu objasnit některé další pojmy: obrana s podmínkami, vymezení podmínek, podmíněná povaha.
  V článku se objasňují pojmy, ale některé zůstávají na okraji srozumitelnosti. Mezi ně zařazuji překlad názvu článku, důvody:
  . Je vhodné používat slovo kolektivní? Tvoří státy NATO kolektiv? V úvahu připadá společná činnost vojsk. Slovo kolektiv má v češtině spíše hanlivý význam.
  . Obrana s podmínkami-a co ostatní druhy bojové činnosti? V tomto případě by se mohlo jednat o činnost vojsk, nejen o obranu.
  . Obrana s podmínkami v dokumentech AČR není řešena. Jaké jsou podmínky, jak s nimi pracovat? Předem se omlouvám, pokud jsem se dopustil omylu.

  Report

Leave a comment