Archive menu
For Authors
For Reviewers
Latest comments
- Reakce autora ke komentáři prof. Jaroslava Komárka: 1. Zda článek… on Wednesday, 14 September 2022 09:26
- Nemohu souhlasit s komentářem, že článek je vysoce teoretický a… on Monday, 29 August 2022 21:19
- Dobrý den, já jsem absolvoval jeden rok ZVS v letech… on Thursday, 11 August 2022 18:15
Common European Armed Forces: Reality, or Utopia?
Abstract:
The consequences of economic recession and their impact on national defence budgets can indeed heavily hamper the credibility of both NATO and the EU. A need for coping with budget restrictions and ongoing security crisis in the Ukraine re-opens the issue of common European armed forces as an effective tool for keeping security stability not only in Europe, but also around the world. However, the key issue is to what extent it is feasible to develop autonomous European armed forces operating independently of transatlantic allies, while there is a very strong NATO-EU interconnection in the area of military capability development.- Spolecna_evropska_armada.pdf (5688 Downloads)
Petráš Zdeněk
Zdeněk PETRÁŠ, PhD. (Colonel ret.) born in 1964, in 1989 graduated from the Military College of Land Forces in Vyskov (CZE). In 2008, he completed master´s degree at the Université Panthéon-Assas Paris, in defence industry dynamics. In 2016, he obtained PhD. degree in economics and management program at the University of Defence Brno (CZE), specialising in military capability assessment. After several years spent as a staff officer at the General Staff of the Czech Forces and in NATO and EU military structures, he currently works as a researcher-fellow at the Centre for Security and Military Strategic Studies. He is systematically engaged in issues related to defence planning and he is an author of a few articles and publications dealing with this topic.
Country: Czech Republic
31/10/2023
Latest from Petráš Zdeněk
- Conceptual Approach to Multi-Domain Operations
- Analysis of NATO and EU Approaches to Capability Planning and Potential Alignment of National Planning Processes
- Convergence of NDPP and CSDP Planning Process as a Part of the NATO-EU Strategic Partnership Reinforcing
- Framing of Task Forces as an Outcome of Transformation of Force Using Scenarios into Capability Requirements
- Operační manévrující skupina – cesta k vítězství ve válce mezi Východem a Západem (2)
2 comments
- Comment Link Tuesday, 15 December 2015 11:21 posted by Zdeněk Petráš
V reakci na předcházející komentář je třeba uvést, že tento příspěvek byl záměrně zařazen do daného čísla v kategorii polemické články. Čili se nejedná o analýzu, nýbrž o počin, jež má vyvolat polemiku mezi čtenáři (což se tím, že reagujete, de facto podařilo). Otázka, zda vytvoření evropské armády je možné či nikoli, má samozřejmě řadu aspektů. Aspekt politický hraje pochopitelně roli vždy prvořadou, avšak v článku je záměrně vyzvednut pouze aspekt úzce vojenský, reprezentovaný problematikou komplementarity EU a NATO v otázce obranného plánování a dosahování požadovaných vojenských schopností (což můžeme považovat za čistou technikálii, v rámci fungování obou entit). Tudíž, ambicí článku bylo dokumentovat nemožnost realizace uvedené myšlenky právě na příkladu této relativně úzké problematiky. A abychom zmínili i onen politický akcent celé věci, je pochopitelné, že kde není politická vůle, nemůže být ani řešení výlučně technických věcí.
Závěrem jen toliko, že současný vývoj bezpečnostní situace v Evropě i ve světě a reakce mezinárodní bezpečnostní komunity jen dokládá to, co je řečeno v závěru – společná evropská armáda tady ještě dlouho nebude.
V každém případě díky za reakci. - Comment Link Saturday, 28 November 2015 16:43 posted by michal
Bohužel dost slabý článek.
Na otázku, zda společná evropská armáda je realita, nebo utopie, odpovídá vlastně až v závěru. Vlastní obsah článku s tou otázkou v podstatě příliš nesouvisí, kromě toho, že velmi hrubě a poměrně jednostranně nastínil důvody, proč by někdo o společnou armádu mohl stát.
A odpovědí, na otázku, proč společná armáda nebude, je dle autora rozmanitost a strach o ztrátu suverenity. Domněnka nepodpořená žádnou hlubší analýzou a už vůbec ne představeným textem.