Plukovník Bohumil Bičiště, příslušník 1. čs. armádního sboru v SSSR

Abstract:

Mezi příslušníky tzv. Východní skupiny československé armády v zahraničí, kteří přijeli v únoru 1942 do přiuralského městečka Buzuluku, aby se stali personálním základem vznikajících československých vojenských jednotek v Sovětském svazu, bylo celkem 88 osob. Mezi nimi bylo i 25 důstojníků, z nichž většina po druhé světové válce dosáhla významných funkcí v československé armádě. Někteří z nich ale bohužel zůstali ve stínu slavnějších „kolegů“, kteří prošli již nasazením u Sokolova, a dnes jejich jména téměř vymizela z československých dějin. Jednalo se i o důstojníka Bohumila Bičiště, rodáka z Chrudimi.

Jiri Klůc, born 1996. He deals with the issues of the Czechoslovak military unit in the USSR during WWII, the history of military music and the regional history of the Sokolov Region. He wrotes books Sokolovo and Kapitán Otakar Jaroš: příběh hrdiny od Sokolova (Story of Otakar Jaros: hero of the Sokolovo battle).

Country: Czech Republic

18/03/2019

1 comment

 • Comment Link Monday, 13 May 2019 16:57 posted by Karel Kozák

  Plukovník Bohumil Bičiště
  Jiří Klůc

  Krátký článek v rozsahu 6 stran, uvedený v českém jazyce, předkládá na osobě plk. Bičiště životní příběh člověka, který větší část života strávil ve vojenské uniformě.
  Autor ukazuje prožité události a doplňuje krátkým objasněním:
  . československé legie,
  . život vojáka mezi válkami,
  . účast v odboji,
  . zapojení v 1. čs as,
  Text v sobě obsahuje náročnost vojenské služby.
  Kladem článku je mimo jiné odvaha autora předložit životní osudy člověka, který nepříslušel mezi významné či známé osobnosti.

  Úvodních několik řádek představuje pomocnou část jako přípravu pro řešení další části.
  Zvolil jsem tuto formu, abych upozornil na český jazyk. To nejsou jen slušná či neslušná slova, ale také mluvnice, sloh a schopnost jazyk používat.
  Na ukázku jsem vybral několik vět a použil jejich částí.
  . str. 108
  ….narodit se v české rodině…
  . ….v Praze v Letňanech…
  …..škola pro záložní důstojníky pěchoty…
  …..frekventant školy pro důstojníky hosp. a správní služby v záloze.
  Článek může být přínosem k poznávání života obyčejných vojáků z povolání.

  Report

Leave a comment