Printed 100 years ago

Abstract:

Dear readers, We are pleased to share with you the text from the “Vojenství doma i v cizině” (Military at Home and Abroad) column, published in our journal in No. 4/1920. This and other historical papers can be viewed, read or downloaded from the website of our journal www.vojenskerozhledy.cz in the Archive menu.

1 comment

 • Comment Link Thursday, 28 January 2021 15:01 posted by Karel Kozák

  Str. 118 Vojenství doma a v cizině
  . Redakce VR
  lánek je naplněn převážně dílčími informacemi o činnosti v oblasti vojenství některých armád evropských států. Podrobnější údaje jsou o reorganizaci rumunské armády. Autoři ve svém článku porovnávají některá opatření činnosti z průběhu 1. SV (světová válka). Při pročítání textu se nesmí zapomínat, že se jedná o 1. SV z hlediska odborného a o tehdejší terminologii z období konce 18. a začátku 19. století. Nelze se divit, že některým slovům nebudeme rozumět, Např ve štábech to byla referát dělostřelectva, muniční kolona, technické vojsko, umisťovací složka a jiné. Překvapivá byla situace dělostřelectva. Vnitřními nařízeními by\lo sice rozděleno logicky na plukovní, sborové, divizní. Podstatou je skutečnost, že krátce po 1. SV je popřeno hlavní poslání dělostřelectva-součinnost s pěchotou.
  V článku je zmínka o reorganizaci armády, o modernizaci výzbroje. Důležitá je otázka personální. Vzhledem k nepřátelství mezi Rumunskem a Maďarskem nebyli přijímáni do armády občané maďarské národnosti.
  Na začátku 1. SV bylo Rumunsko neutrální. V polovině roku 1916 přerušilo spolupráci se spojenci. Záměr byl připravit operaci, překročit Transylvánské Alpy a obsadit část území Maďarska s početným rumunským obyvatelstvem. Operace byla špatně připravena a skončila neúspěšně.
  Údaje o ostatních armádách mají hlavně informativní charakter. Za pozornost stojí také vojenská smlouva Francie s Belgií o společné obraně v případě napadení, přest, že Francie nadále zastává více stacionární charakter obrany. Překvapuje rovněž výzva k ochraně před venerickými nemocemi.
  Poznámka |Přínosem by mohlo být zařazení siluet zbraní a bojové techniky, stejně tak dislokace.

  Report

Leave a comment