Recent Objectives of Cyber Defence in the Department of Defence

Abstract:

The paper deals with cyber security, cyber defence and operations in cyber space focusing on the department of defence. Tasks implied from the Czech Republic’s, NATO’s and European Union strategic documents and roles of participating subjects have been analysed. Four scenarios as another source of identified tasks were created and used to describe possible situations requiring cyber defence capabilities. The presented analysis is a prerequisite for specifying required capabilities, and a proposal how to assign roles, responsibilities and required capabilities.

2 comments

 • Comment Link Tuesday, 19 June 2018 15:58 posted by Adam Michal

  Zajimavý pohled na problematiku. :)

  Report
 • Comment Link Friday, 26 January 2018 14:28 posted by Karel Kozák

  AKTUÁLNÍ ÚKOLY KYBERNETICKÉ OBRANY
  REZORTU MINISTERSTVA OBRANY
  Str. 31 Autoři: Miroslav Feix, Dalibor Procházka

  Je patrné, že řešená problematika je v podstatě nová, dosud málo prozkoumaná. Článek je zaměřen velmi odborně, krátce jsou v něm charakterizovány používané pojmy a přidělovány úkoly. Hlavní pozornost je věnována kybernetické obraně. K tomu je proveden hlubší rozbor situace a názorů v ČR, EU, NATO, v rezortu MO, u Vojenského zpravodajství. Problémy, které se vyskytují, jsou rovněž předmětem řešení. Jde o obsáhlý, náročný článek. Osvědčila se metoda analýzy.
  Domnívám se, že by bylo vhodné zařadit aspoň odstavec o silách a prostředcích působících v kyberoblasti a to hackery a jejich činnost. Z mnoha akcí i ozbrojených konfliktů je patrné, že tito „odborníci“ se aktivně podílejí na narušování či zapojování se do kyberčinnosti jak v civilu, tak ve vojenství.
  Do diskuse by se mohla navrhnout problematika vnitřního ohrožení?
  V závěru článku jsou zařazeny příklady scénářů řešících úkoly v rámci kybernetické obrany. Cílem je přiblížit teorii praxi.
  Z hlediska terminologie jde o dílčí nepřesnosti, k odstranění stačí pouhá kontrola.

  Report

Leave a comment