Unifying the Armed Forces of Bosnia and Herzegovina – mission completed?

Abstract:

The Armed Forces of BiH were officially unified in 2005 and are composed of two founding armies: the Bosniak-Croat Army of the Federation of Bosnia and Herzegovina and the Bosnian Serb Army of Republika Srpska. Even though the unified armed forces celebrated their 13th anniversary in December 2018 and are presented as a success story, the political environment in Bosnia and Herzegovina, particularly in Republika Srpska, does not foster a sense of unity in the armed forces. The paper explores the vulnerabilities that the unified armed forces face, particularly in relation to the process of state building in Bosnia and Herzegovina. The text concludes, that the main concerns for the BiH armed forces include the old equipment, the economic problems of the country and budget constraints, politicisation and ethnicisation – while ongoing nationalism and the unsure future of BiH remain the greatest external challenges.

Věra Stojarová, PhD., graduated at Palacký University (2002) and Masaryk University (2006). Currently, she works as a researcher at the Department of Political Science of the Faculty of Social Studies at Masaryk University focusing on the security of the Western Balkans. She is the author of several monographs and expert articles focusing on extremism and radicalism in the area of the Western Balkans.

Country: Czech Republic

28/08/2018

Latest from Stojarová Věra

1 comment

  • Comment Link Thursday, 21 November 2019 16:35 posted by Karel Kozák

    Str. 71 Unifikace ozbrojených sil Bosny a Hercegoviny – proces sjednocování
    Věra Stojarová

    Článek v anglickém jazyku, doplněný grafem a tabulkami, se na 12 stránkách zabývá situací na Balkáně. Hodnotí výhody a nevýhody existence tří samostatných států a jejich druhů vojsk (armád), význam Daytonské mírové smlouvy, zapojení BaH do činnosti mezinárodních organizací, řešení trestních činů. Používá se srozumitelná angličtina i pro méně zdatné uživatele, k tomu je přehled spolupráce. Vojáci se podíleli na odstraňování následků povodní, což přispělo k postavení armády ve společnosti.
    Státy mají zájem o vstup do NATO, které se považuje za garanta stability na Balkáně.
    Podrobně uvedena organizace ozbrojených sil (OS) a jejich úkoly včetně druhů vojsk, výzbroje a vybavení. Pozornost je věnována systému velení a řízení. Kladem je řešení problematiky etnik v OS. K terminologii:
    . název článku-mise ukončena?
    . state-building (přeložit),
    . klíčová slova-výběr nic nepřináší

    Kladné výsledky z hodnocení situace jsou podmíněny zájmem EU a NATO. Nadále je kritický stav v ekonomice, náboženství, v etnických záležitostech. Totéž se týká armády.
    Článek může působit jako vhodný doplněk ke znalostem situace na Balkáně. Za pozornost stojí vztah k ozbrojeným silám.

    Report

Leave a comment