Physical Training Information System of the Armed Forces of the Czech Republic

Abstract:

The article addresses the current state of registration and evaluation of physical training of soldiers of the Army of the Czech Republic. It includes analytical and design part. The analytical part discusses the pros and cons of current evidence of physical training data and identifies the main shortcomings and problems. The article proposes the optimization of the current state through an advanced information system that would cover the current needs of physical education workers and for this purpose is currently created in the environment of the University of Defense in Brno. The article outlines the possible practical use of the information system in military practice.

1 comment

 • Comment Link Tuesday, 29 December 2020 16:19 posted by Karel KOZAK

  Str. 94 Informační systém tělesné přípravy
  Armády České republiky

  Petr Hanák Jiří Sekanina Tomáš Ráčil

  Článek v běžném rozsahu (do 10 stránek) obsahuje pojednání v českém jazyce k tělesné přípravě v AČR. Pozornost je věnována především sběru a evidenci dat z plánovaných přezkoušení a dat ze speciální činnosti. Zpracovatelé hodnotí současný stav a využití informačních systémů. Vzhledem k problémům navrhují zavést modernější IS, který by odstranil přetrvávající nedostatky, vyloučil chyby při zpracování a ulehčil práci pracovníků v tělesné přípravě.
  Přesto, že je obsah článku vymezen, bylo by vhodné zavést evidenci příslušníků AČR, kteří mají kladný vztah k tělocviku a těch, kterým stačí periodická přezkoušení.
  Vojáci odcházející do civilu by měli ovládat míčové hry, být schopni uplavat nějakou vzdálenost a zvládnout pohyb na běžkách (dle počasí).

  Report

Leave a comment