Vojenské Rozhledy

Czech Military Review

Fulltextové hledání



« pokročilé »

 předchozí    ...   11   12   13   14   15  16   17   18   19   20   ...    další 

Výsledky 421 až 450 z 7599:

Stanovení kritérií hodnocení nákladovosti provozu pozemní vojenské technikyNerecenzované - Vědecký

Stanovení kritérií hodnocení nákladovosti provozu pozemní vojenské techniky

Podplukovník Ing. Petr Křížek

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 4/2013, Vol. XXII. (LIV.): 210-223

Hodnocení nákladovosti provozu pozemní techniky spočívá v hodnocení nákladů vynaložených na vozidla a stupně vycvičenosti jednotky. Článek navrhuje metodu a kritéria hodnocení nákladovosti. Použití metody ověřuje na modelovém příkladě na podkladě údajů databáze informačního systému logistiky. Ověření potvrdilo neúměrnému čerpání provozních ukazatelů při výcviku vzhledem k nižší vycvičenosti zkoumaných jednotek

Rozdělení armády: Zkušenost ČeskoslovenskaNerecenzované - Ostatní

The Army Divorce: A Czechoslovak Experience

PhDr. Antonín Rašek, doc. Ing. Pavol Gavlas, CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 2/2013, Vol. XXII. (LIV.): 39-47

Rozpadu republiky a následnému dělení armády nebylo možné zabránit. Vzhledem k vyspělosti obou národů celý proces probíhal poměrně kultivovaně. V armádě byla situace lepší než v jiných oblastech, protože byla budována jako armáda federální, vojáci měli federální myšlení, v žádném případě k rozpadu státu nepřispěli, ale ani mu nijak nezabraňovali. Autoři text o rozdělení armády koncipovali z hlediska aktuálních potřeb jako strategický přístup ke složitým problémům a jen zčásti se zabývají jeho politickými, legislativními, organizačními a personálními předpoklady. Cíleně také pomíjejí technickou stránku věci, kdy byl mj. rozdělen majetek v tehdejší hodnotě ve výši 418 miliard Kč.

Nezanedbatelné dimenze války i míru: Ekofilozofie, paxologieRecenzované - Přehledový

The Dimensions of War and Peace that Can't be Neglected: Ecophilosophy & Paxology

Doc. PhDr. Felix Černoch, CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2013, Vol. XXII. (LIV.): 41-45

Autor se zabývá některými pojmy, jež byly v posledních letech poněkud opomíjeny. Válka je jeden ze způsobů uskutečňování politiky a je současně jak jejím vlastním produktem, tak i jejím posledním prostředkem. Hypertrofie prostředků vedení soudobých válek navozuje atrofii jejich funkce, a tudíž zároveň i opodstatněnosti. Přesto nepřestala být možností, byť krajní, což z enviromentálního hlediska představuje nebezpečí totální devastace životního prostředí. Je zvláštní, že ekologové neorientují svá protestní hnutí hlavní měrou právě sem. Naopak - mnozí z nich považují válku za jev zákonitý, vyplývající z podstaty člověka i světa čili nepřekonatelný. Je tomu mimo jiné zřejmě i proto, že neexistuje ucelená věda, zabývající se válkou a míre, tzv. paxeologtie, tj. teorie jak lze ve světě uchovat mír.

Formování bezpečnostní kultury Evropské unie (Evropská bezpečnostní strategie 2003)Recenzované - Vědecký

Forming Security Culture of the European Union (European Security Strategy)

Doc. PhDr. Jan Eichler, CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 4/2011, Vol. XX. (LII.): 22-36

Evropská unie je jedním z nejvýznamnějších aktérů mezinárodních vztahů po skončení studené války. Sdružuje téměř půl miliardy lidí z celkem 27 států, generuje nejvyšší HDP, je největším světovým exportérem. Dlouho se jí vytýkalo, že je ekonomickým obrem, ale politickým trpaslíkem. Po skončení studené války nedokázala nalézt účinnou odpověď na násilí v bývalé Jugoslávii. Velmi nejednotná byla EU i v období tzv. irácké krize na přelomu let 2002 a 2003. A právě pod jejím vlivem byl nakonec sepsán první dokument doktrinálního charakteru nazývaný Evropská bezpečnostní strategie 2003, ESS 2003. [1] Ten položil základ k rozvíjející se evropské bezpečnostní a strategické kultuře. Tento dokument je výsledkem několika faktorů, zejména pak historických a politických. Těm jsou věnovány první dvě části tohoto pojednání, po něm již následuje podrobnější rozbor hlavních rysů ESS 2003 a jejího dopadu na formující se bezpečnostní a strategickou kulturu EU.

Hodnocení a certifikace CZE/SVK Battle Group EUVojenské umění

Evaluation and Certification CZE/SVK Battle Group EU

Ing. Jaroslav Kulíšek

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 2/2009, Vol. XVIII. (L.): 11-40

K tomu, aby mohla být zařazena do stavu pohotovosti, musí každá Battle Group EU v souladu s předem stanovenými kritérii projít procesem hodnocení a certifikace. Certifikace rozhodne, zda Battle Group EU má všechny předpoklady a je schopna úspěšně plnit rozsah úkolů a požadavků, které mohou být před ni postaveny. Ke zjištění, zda Battle Group EU splňuje nebo nesplňuje požadovaná kritéria, musí být provedena celá řada standardních prověrkových zaměstnání.

Jsou evropská bezpečnost a obrana na křižovatce?Recenzované - Přehledový

Ing. Martin Koller

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2013, Vol. XXII. (LIV.): 172-179

Odpověď měla přinést konference, kterou pořádalo 16. května 2012 Středisko bezpečnostní politiky (SBP) Centra pro sociální a ekonomické studie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR za účasti řady domácích i zahraničních odborníků. Na obdobné téma se dostala i prezentace britské publikace National European and Human Security na které se podílelo několik autorů-pracovníků SBP. Konala se 23. 10. 2012 na Vysoké škole CEVRO Institut.
Evropská bezpečnost a obrana na křižovatce - konference pořádaná pod záštitou předsednictví Dánska v Radě EU a v průběhu Evropských dnů.

Je ekonomické vzdělávání vojenských profesionálů nutné?Názory, polemika

Is Economic Education of Military Professionals Necessary?

Prof. PhDr. Miroslav Krč, CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 2/2012, Vol. XXI. (LIII.): 69-76 | DOI: 10.3849/2336-2995.21.2012.02.069-076

Kvalita i výkonnost vzdělávacího systému, a především míra toho, jak společnost dokáže využít tvůrčího potenciálu všech svých členů, se staly rozhodujícím činitelem dalšího vývoje společnosti i ekonomiky. Základním předpokladem úspěchu v zostřující se hospodářské soutěži se stala vysoká úroveň znalostí, tedy úroveň výzkumu a rychlost uplatnění jeho výsledků ve stálých inovacích. Přechod ke znalostní společnosti znamená proměnu stejně zásadní, jako byla kdysi industrializace, ale navíc mnohem rychlejší a univerzálnější. Úroveň vzdělání a využití celého potenciálu společnosti jsou však nejen podmínkou ekonomického růstu, zlepšených možností zaměstnanosti a společenské i individuální prosperity, ale jsou nezbytné i pro dosažení demokratické společnosti s vysokým stupněm soudržnosti.

Současný stav a trendy bezpečnosti využívání kosmického prostoruInformace

The Current State and Trends in Space Security

Ing. Vladimír Šilhan, CSc., MSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2012, Vol. XXI. (LIII.): 132-147 | DOI: 10.3849/2336-2995.21.2012.01.132-147

Československo bylo spolu s dalšími současnými sedmi členskými státy EU již v roce 1958 mezi prvními osmnácti státy světa, které podepsaly rezoluci Valného shromáždění OSN číslo 1348, týkající se mírového využití kosmického prostoru, což svědčí o dlouhé tradici v oblasti kosmické diplomacie. Významným novodobým mezníkem našeho zapojení do kosmických aktivit byl vstup ČR, jako prvního členského státu z poslední vlny těch, které vstoupily do EU, do Evropské kosmické agentury ESA. To otevírá i zemi, která má velmi omezené možnosti pro vlastní kosmické programy, tyto realizovat alespoň v nějaké míře v rámci mezinárodní spolupráce, především v programech ESA.

Sinajské bezpečnostní souvislostiRecenzované - Přehledový

Sinai: The Contexts of Security

Plukovník gšt. Mgr. Ing. Libor Kutěj, Ph.D.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 4/2013, Vol. XXII. (LIV.): 58-70

Příspěvek se zabývá současnou bezpečnostní situací na Sinajském poloostrově. Poukazuje na vybrané aspekty utvářející tamní negativní trendy ve vývoji bezpečnostní situace a jejich vzájemnou provázanost, to vše v kontextu společenských pohybů po událostech tzv. arabského jara a důsledků egyptské Lotosové revoluce, která zásadním způsobem proměnila možnosti egyptských ozbrojených sil a bezpečnostních složek v tomto teritoriu. Součástí je krátký historický exkurz, stručné seznámení s problematikou egyptsko-izraelské mírové smlouvy upravující zvláštní status Sinaje jako demilitarizovaného území a zohlednění socioekonomické reality beduínského obyvatelstva mající rozhodující vliv na popisovanou situaci.

Budoucnost bezpečnostního systému ČRRecenzované - Přehledový

The Future of Czech Defence System

PhDr. Antonín Rašek

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2013, Vol. XXII. (LIV.): 113-130

Prezentovaná studie vychází metodologicky z práce Martina Potůčka a kol. Poznávání budoucnosti jako výzva. Její autor nabízí celkový pohled na několik základních výzev společenských předpovědí Začíná definováním předvídání jako tvorby základních popisů možné budoucnosti. Hlavními tématy jež musíme řešit jsou stárnutí populace jako bezpečnostní hrozba, korupce, kriminalita, organizovaný zločin jako faktor politické a ekonomické nestability, marginalizace AČR v souvislosti s globalizací a evropskou koncepcí obrany, hrozba kolapsu bezpečnostního systému ČR

Problematika prevence sociálně nežádoucích jevůNerecenzované - Přehledový

The Problems of Prevention of Socially Undesirable Behaviour

Ing. Michael Hrbata

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2012, Vol. XXI. (LIII.): 42-55

Příslušníci ozbrojených sil, jsou často při plnění úkolů v obtížných podmínkách vystaveni zátěžovým situacím (např. v zahraničních misích odloučení od svých nejbližších). Někdy se stává, že v těchto podmínkách dochází k tzv. sociálně nežádoucímu chování. Z právního hlediska je tento problém definován v rozkaze ministra obrany č. 53/2010. Podle autora, M. Hrbaty, náměstka ministra obrany pro personalistiku, je nutné tento probléme vnímat jako multidisciplinární fenomén a jeho řešení je nutno koncentrovat zejména v působnosti velitelů, a vedoucích pracovníků na všech stupních řízní.

Preventivní aspekty nadváhy a obezity v Armádě České republikyInformace

The Preventive Aspects of the Overweight and Obesity in the Army of the Czech Republic

Pplk. MUDr. Pavlík Vladimír Ph.D., pplk. MUDr. Jana Fajfrová, kpt. MUDr. Michaela Husárová, doc. MUDr. Pavol Hlúbik CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 2/2011, Vol. XX. (LII.): 130-135

Autoři popisují možnosti monitorování výskytu neinfekčních onemocnění hromadného výskytu a realizaci preventivního intervenčního programu s redukcí nadměrné tělesné hmotnosti s využitím dietních, režimových, pohybových a farmakologických postupů, který skýtá reálný předpoklad poklesu prevalence nadváhy a obezity v AČR a současně snížení morbidity příslušníků AČR.

Dvacáté výročí rozdělení Československa a vytvoření Armády České republikyNerecenzované - Ostatní

20th Anniversary of Czechoslovakia´s Dissolution and Birth of the Czech Army (An Informative Book Review)

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 4/2013, Vol. XXII. (LIV.): 224-227

Kolektiv autorů: Armáda České republiky - Symbol demokracie a státní suverenity, 1993-2012. Vydalo Ministerstvo obrany, odbor komunikace a propagace, Praha 2013.

Problematika překladu vojenských hodnostíInformace

Problems with the Translation of Military Ranks

Plukovník Mgr. Ladislav Chaloupský, Ph.D.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 3/2012, Vol. XXI. (LIII.): 89-105

Konverze vojenských hodností mezi ozbrojenými silami různých zemí přináší řadu těžkostí. Článek, jehož autorem je ředitele Centra jazykové přípravy ve Vyškově, nabízí malý přehled nejčastějších problémů. Ty vychází, mimo jiné, z různých národních zvyklostí a tradic jednotlivých ozbrojených sil. Překlad a srovnání hodností vyšších důstojníků není až tak složitý. Komplikovanější je překlad hodností u nás málo známých nebo neobvyklých. V NATO byla ke správnému pochopení srovnání hodností schválena a zavedena standardizační norma STANAG 2116, o kterou se tento článek opírá.

Stravovací zvyklosti a výživový stav studentů Univerzity obranyVojenský profesionál

Sustenance Traditions and Nutritional Level of Undergraduates at the Defence University

Prof. Ing. Aleš Komár, CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 2/2012, Vol. XXI. (LIII.): 120-136 | DOI: 10.3849/2336-2995.21.2012.02.120-136

Na základě výzkumu stravovacích zvyklostí a měření bioimpedanční analýzy byly zjišťovány změny tělesného složení studentů Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany. Výživový stav a stravovací zvyklosti jsou spolu těsně propojené a ovlivňují antropometrické údaje studentů. V průběhu studijního semestru zejména vlivem zkouškového období se zvyšuje studijní zátěž, která se projevuje v kondici profesionála.

Bezpečnostní systém ČR a nutnost jeho adaptace na rostoucí komplexitu hrozebRecenzované - Přehledový

The Security System of the CR and the Necessity of its Adaptation to Cumulative Effects of Threats

PhDr. Libor Stejskal

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 4/2011, Vol. XX. (LII.): 37-47

Záměrem textu je představit a zhodnotit stav, kapacity a schopnosti bezpečnostního systému ČR vzhledem k jedinému, nicméně vysoce závažnému aspektu. Tím je jeho předpokládaná funkčnost a efektivita při krizové situaci velkého rozsahu a složitého průběhu. Rostoucí komplexitou hrozeb je míněna zvyšující se pravděpodobnost zřetězení více příčin a současného působení více faktorů, což odpovídá realitě složitě strukturované a technologicky, informačně a ekonomicky stále intenzivněji propojené globalizované společnosti. Toto možné propojení a vzájemné posílení hrozeb a jejich realizace má zásadní vliv na průběh a zvládání dané situace silami a prostředky bezpečnostního systému.

Vojenská cvičení EU - MILEXVojenské umění

Military Exercises EU-MILEX

Ing. Jaroslav Kulíšek

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 2/2010, Vol. XIX. (LI.): 65-81

Velitelsko-štábní cvičení EU MILEX je metoda odborné přípravy velitelského sboru a štábů (na vojensko-strategické a operační úrovni) v plánování, organizaci, přípravě a vedení operačních aktivit, velení vojskům a řízení činnosti mnohonárodního společného expedičního (operačního) uskupení nasazeného pro řešení krizové situace formou vedení expediční operace. Na základě Plánu cvičení EU na období let 2008-2012 bylo ve dnech 17. 6.-26. 6. 2009 provedeno dvojstupňové velitelsko-štábní cvičení EU OHQ LARISSA a EU FHQ NEAPOL pod kódovým označením MILEX 09. Zkušenosti a poznatky, které byly získány v průběhu tohoto cvičení, jsou následně popsány a rozebrány v tomto článku a předloženy k seznámeni a posouzení široké vojensko-odborné veřejnosti.

Ozbrojené síly a etnické nepokoje ve střední EvropěRecenzované - Přehledový

Armed Forces and Ethnic Riots in Central Europe

Doc. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 4/2013, Vol. XXII. (LIV.): 132-142

Tento článek se věnuje aktuální problematice poslední doby, tj. zvládání nepokojů s etnickým podtextem. Současná situace je srovnána s historickými příklady i soudobými případy ze zahraničí. Jedná spíše o úvahy či hypotetické scénáře. Naznačené situace, jejich řešení a role ozbrojených sil v nich, předpokládají naprosté selhání státu v jeho základních funkcích, včetně selhání příslušných odpovědných složek, mezi které ale ozbrojené síly rozhodně nepatří. Jsou identifikována rizika, která s nimi mohou být spojena, včetně tzv. romské otázky. Naznačená řešení ovšem nemají oporu v současném právním řádu České republiky. Autor dochází k závěru, že zasazení armády by mělo být až tím posledním prostředkem, "ultima ratio".

Generálmajor in memoriam Karel LukasNerecenzované - Ostatní

Generálmajor in memoriam Karel Lukas* 16. 2. 1897 Brníčko† 19. 5. 1949 Praha

Plk. PhDr. Eduard Stehlík

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 3/2013, Vol. XXII. (LIV.): 153-157

Generálmajor in memoriam Karel Lukas* 16. 2. 1897 Brníčko† 19. 5. 1949 Praha

Bojovat jako český králNerecenzované - Ostatní

To Fight Like King of Bohemia. Mutual Influencing among Languages in the Context of Social Changes

Plukovník Mgr. Ladislav Chaloupský, Ph.D.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 2/2013, Vol. XXII. (LIV.): 202-218

Při zkouškách podle normy STANAG 6001 se u vyšších stupňů znalosti jazyka vyžaduje znalost reálií testovaného jazyka. Bez kulturních znalostí, které jsou základem porozumění v každodenním životě, dochází při komunikaci k nedorozumění. Zatímco některé anglicismy v češtině již zdomácněly (revolver, torpédo, tank, tanker, tramvaj, džem, sejf atd.), jiné teprve prochází tzv. procesem počešťování. V oblasti přejímek respektive výpůjček vždy sehrávalo velkou úlohu tzv. vojenské společenství. Následující příspěvek proto zkoumá některé, původem české nebo češtinou ovlivněné, vojenské, ale i nevojenské termíny, které se v angličtině používají anebo užívaly.

AKTE - Arbeitskreis Tschechische TerminologieNerecenzované - Ostatní

PhDr. Eva Hradilová

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2013, Vol. XXII. (LIV.): 184-186

Pracovní skupina AKTE vznikla na konci roku 2007 z iniciativy vedoucí projektu paní Antje Oellrich, která pracuje jako terminoložka pro český a ruský jazyk v Jazykovém spolkové institutu Bundeswehru (Bundessprachenamtu) v německém Hürthu. Původním cílem této skupiny bylo dát dohromady spolupracovníky Bundeswehru, kteří působí jako překladatelé, tlumočníci a terminologové v oblasti češtiny. Postupně se rozrostla a v současné době jde o trilaterální skupinu devíti spolupracovníků: ze Spolkové republiky Německo (tři představitelé BSprA Hürth), z Rakouska (jeden představitel SIB LVAk Vídeň) a České republiky (šest - dva - Ředitelství zahraničních aktivit MO ČR, Praha, dva - CJP UO Brno, dva - ÚJP Vyškov).

Stručný pohled do historie operačního umění a jeho soudobé aspekty (2. část)Vojenské umění

A Brief Insight into the History of Operational Art and its Contemporary Aspects (Part II)

Ing. Ján Spišák

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 3/2012, Vol. XXI. (LIII.): 48-54

První část přípěvku popsala operační umění jako most mezi strategií a taktikou a seznámila čtenáře s jeho historií. Byl vysvětlen přístup k operačnímu umění dvou základních vojenských teoretických škol - sovětské a německé. Pokračování se věnuje doktrinálním publikacím a praxi států NATO, je zdůrazněna nutnost pochopení operačních myšlenek a operačních konceptů velitelem a příslušníky štábů. Zvláštní kapitola je věnována operačnímu umění AČR v posledních dvaceti letech. I když tomu doba příliš nepřeje, prvky a nástroje operačního umění nesmí být v nové, připravované doktríně Armády České republiky opomíjeny.

Ženijní aspekty související s tvorbou doktríny "Použití pozemních sil v operacích"Vojenský profesionál

Engineering Aspects of Doctrine "Deployment of Ground Forces in Operations"

Doc. Ing. Jaroslav Zelený, CSc., Ing. Jan Mazal, CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 3/2011, Vol. XX. (LII.): 146-161

Cílem článku je: charakterizovat některé aspekty spojené s tvorbou doktríny "Použití pozemních sil v operacích" z pohledu zpracovatelů za ženijní vojsko; uvést požadavky na rozsah a obsah textu doktríny vyplývající z dosažené úrovně poznání základních aliančních dokumentů zabývajících se ženijní problematikou, jako jsou např. MC 0560, AJP-3-12(A), ATP-52(B), včetně názvosloví; vyvolat diskuzi v rámci odborné veřejnosti AČR k otázkám, které v této souvislosti vystupují do popředí, jsou nejen pro ženijní vojsko aktuální a na které je nutné hledat odpovědi, dohodnout se na způsobu jejich řešení, obsahu, rozsahu a formě zapracování do textu doktríny.

Dispoziční řešení stravovacího zařízení a využitelné konstrukční systémy pro jeho výstavbuRecenzované - Přehledový

Dispositional Solution of Catering Facility and Deployable Construction Systems for its Installation

Rtm. Bc. Patrik Balco, pplk. Ing. Eva Zezulová Ph.D.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 3/2013, Vol. XXII. (LIV.): 95-101

Příspěvek nabízí stručný pohled na problematiku stravovacích zařízení. Nejprve rozděluje stravovací zařízení na zóny. Každá jednotlivá zóna je popsána z hlediska funkce i potřeb. Za druhé provádí shrnutí využitelných konstrukčních systémů, jež se obvykle při budovaní stravovacích zařízení používají. V závěru je prezentován návrh dispozičního uspořádání stravovacího zařízení budovaného z ISO kontejnerů.

Česká profesionální armáda pětiletáRecenze

Czech Professional Army: Initial Five Years

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 4/2012, Vol. XXI. (LIII.): 129-135

Ve studiích Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky vyšla studie Bohuslava Pernici zhodnocující pětiletá vývoj profesionalizace Armády České republiky.Správa Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových obnovila 24. října 1994 činnost Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky (NÚJH), jako jednu z forem své nadační činnosti. V ústavu neprobíhá vlastní vědecký výzkum, jeho posláním je stimulovat a podporovat samostatnou badatelskou činnost v českém národním hospodářství. K tomu slouží nadační dary v podobě stipendia. Ústav se může podílet finančně a organizačně na vydání úspěšných studií. Z vydání Pernicovy studie je patrné, že se to může týkat i vojenských témat. K realizaci jsou radou NÚJH přijímána především témata, která nejsou v centru zájmu oficiálních vědeckých a odborných institucí přesto, že se jedná o témata společensky aktuální a závažná.
Bohuslav Pernica Profesionální armáda v České republice: prvních pět let. Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky, Praha 2012, 151 stran.

Priority logistiky AČR v nadcházejícím obdobíVojenský profesionál

Priorities of Czech Army Logistics in Upcoming Period

Prof. Ing. Petr Hajna, CSc., Ing. Jaroslav Linhart, Ph.D.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 2/2011, Vol. XX. (LII.): 136-141

S příchodem roku 2011 byl mezi hlavní úkoly resortu obrany stanoven i úkol zpracovat dva zásadní dokumenty, které mají definovat konkrétní cíle AČR (i její logistiky). Podle Alexandra Vondry (ministra obrany) jde o vypracování Bílé knihy o obraně. Dokument, který má být zásadním koncepčním materiálem o budoucnosti celé AČR na dalších 10 až 15 let. Armáda a její logistika potřebuje jasné definování cílů a schopností, kde v neposlední řadě sehrává velmi významné místo reforma akvizičního systému a změna systému řízení a kontroly v resortu obrany. Tedy nikoliv realizovat různé nákupy bez přesně stanoveného střednědobého plánu pod tlakem času až v závěru roku. Konkretizace úkolů Bílé knihy bude rozpracována v druhém dokumentu pro potřeby AČR v Šedé knize.

Faktory ovlivňující vedení operací a bojů v zastavěných prostorech

Pplk. doc. Ing. Dušan Sabolčík, CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2004, Vol. XIII. (XLV.): 43-62

Vojenské rozhledy - jak dálNerecenzované - Ostatní

Vojenské rozhledy - jak dál

Ing. Vladimír Karaffa, CSc.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 4/2013, Vol. XXII. (LIV.): 3-9

Vojenské rozhledy mají za sebou 22 let své novodobé existence. To samo o sobě zakládá nárok na určité tradice. Vojenské rozhledy však poprvé vyšly už v roce 1918 a mezi autory patřila řada význačných politiků, vojáků i dalších vojenských a bezpečnostních odborníků. Vojenské rozhledy jsou ceněnou značkou, která si zaslouží respekt. Časopis byl vždy periodikem, který poskytoval prostor pro prezentaci názorů z řad bezpečnostní komunity i ozbrojených sil, poskytoval odpovědi na základní otázky bezpečnosti, obranné politiky, a na vojenství v nejširším slova smyslu. Časopis byl a je určen především pro potřeby praxe a vzdělávání v oblasti bezpečnosti a obrany. Svým skromným dílem přispěl k rozvoji vojenské vědy v oblasti bezpečnostních a strategických studií, operačního umění, ale i taktiky, vojenské ekonomiky, vojenských technologií a dalších souvisejících oborů.

Analýza soupeřících hypotéz: praktické použitíRecenzované - Přehledový

Competing Hypotheses Analysis: Practical Applications

Ing. Pavel Zůna, MSS., Ph.D.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2013, Vol. XXII. (LIV.): 65-75

V roce 2007 a v roce 2010 byly ve Vojenských rozhledech uveřejněny články, ve kterých se autoři zabývali otázkou analytického myšlení a analytických metod v oblasti vojenského zpravodajství. Jejich autoři zmínili mimo jiné i metodu analýzy soupeřících hypotéz (ACH - Analysis of Competing Hypotheses). Využití této metody není jen ve zpravodajství, ale dá se použít při řešení celé řady dalších vojenských rozhodovacích problémů. Tento článek ve své první části popisuje filozofii a logiku metody ACH a některé teoretické úvahy autorů a kritiků této metody. Druhá část uvádí příklad použití metody a možné použití při argumentační podpoře řešení jiných rozhodovacích problémů v rámci procesů obranného plánování. Metoda není složitá, ale v praxi se nesnadno zavádí. Článek vysvětluje jak vlastní teorii a modifikace ACH, tak ukazuje na možné obtíže, s nimiž se můžeme při jejím zavádění setkat.

Jaké vysokoškolské vzdělání potřebují vojenští profesionálové?Názory, polemika

What Type of University Education for Military Professionals is Necessary?

Doc. RNDr. Ladislav Halberštát, CSc., plk. Ing. Vladan Holcner, Ph.D, mjr. Ing. Pavel Foltin, Ph.D.

Vojenské rozhledy / Czech Military Review Nr. 1/2011, Vol. XX. (LII.): 60-70

Článek je příspěvkem k diskuzi o systému přípravy vojenských profesionálů rezortu Ministerstva obrany. Naznačuje komplexní přístup k problematice v kontextu národních i mezinárodních souvislostí současného pojetí vojenského povolání, celoživotního učení a vzdělávání, i předpokládaného použití ozbrojených sil.

 předchozí    ...   11   12   13   14   15  16   17   18   19   20   ...    další